Peržiūrėta 2779

Varliagyviai ir ropliai: užmušti negalima pasigailėti. Kur rašysime kablelį?

Netrukus knygynų lentynas turėtų pasiekti gamtininko Jono Augustausko parengtas leidinys „Varliagyviai ir ropliai“. Pasak leidinio autoriaus, būdami gamtoje žmonės dažniausiai pastebi paukščius, jais žavisi, o apie tolimus jų protėvius – varliagyvius ir roplius žino labai nedaug. Dėl to neretai apie šiuos gyvūnus sklinda prietaringomis baimėmis pagrįsti prasimanymai.

J. Augustauskas varliagyvius ir roplius stebi ir tyrinėja jau kelis dešimtmečius. „Paukščiais žmonės žavisi, juos pažįsta ir stengiasi globoti. O štai varlėmis ir rupūžėmis daugelis bjaurisi, roplių apskritai bijo. Iš nežinojimo ar baimės kartais žmonės sunaikina kelyje pasitaikiusias rupūžes, varles, driežus ar gyvates“, – apgailestauja gamtininkas.

„Varliagyviai ir ropliai“ – šešiolikta leidyklos „Lututė“ leidžiamos serijos „Gamta šalia tavęs“ knyga. Naujuoju leidiniu autorius nori supažindinti su Lietuvoje gyvenančiais varliagyviais ir ropliais – primityviausiais sausumos stuburiniais gyvūnais. Knygoje aprašyta 13 varliagyvių ir 7 roplių rūšys. Trumpai apibūdinama šių gyvūnų išvaizda, gyvenimo būdas, veisimasis, buveinės, kuriose jie gyvena, nurodomi panašių rūšių skirtumai. Leidinys iliustruotas spalvotomis fotografijomis, kurios padės gamtoje lengviau pažinti varliagyvius bei roplius ir juos išsaugoti.

J. Augustauskas sako kasmet nekantriai laukiantis ankstyvo pavasario, kad galėtų keliauti prie pamėgtų miško užuovėjoje telkšančių vandens telkinių. Čia jis stebi, kaip varlės skuba į vandenį, kur už dienos kitos prasideda jų nerštas. Anot gamtininko, stebėti varlių nerštą labai įdomu – kai kurių rūšių varlės vandenyje tampa ryškiai mėlynos. „Tokiu metu gamtoje dar mažai spalvų, todėl spalvingi gyvūnėliai atrodo net egzotiškai“, – pasakoja knygos autorius.

„Varliagyviai ir ropliai“ – antroji pažintinė leidyklos „Lututė“ knyga apie šiuos gyvūnus. J. Augustauskas viliasi, kad, geriau pažinus šiuos šaltakraujus gyvūnus, atsitiktinis susitikimas su žmogumi rupūžei, driežui, žalčiui ar gyvatei netaps paskutinis.

Taigi, kur rašysime kalbelį?

Leidinį galite įsigyti www.lutute.lt

Naujienos

Nariai

  • Fotografai: 274
  • Visi nariai: 963

Dabar prisijungę

Mūsų partneriai