Peržiūrėta 1319

Reportažas apie keistus baravykus ( PAPILDYTA)

Klausiamasis-pažintinis reportažiukas apie baravykus, katruos stebiu (atsargiai) jau kelerius metus. Auga išskirtinai vienoje Antazavės šilo liepaičių giraitėje. Auga ir birželio mėnesį. Turiu įtarimą, kad tai gali būti vasarinis baravykas (Boletus reticulatus), Summer bolete. Tiesiog dėl jo išskirtinio retumo Lietuvoje galiu smarkiai klysti, nors pagūglinęs vaizdus pasaulyje matau, kad labai jau panašūs ir maniškiai. Štai ką rašo Wiki:

Vaisiakūniai dideli. Kepurėlė 5–15 (20) cm skersmens, jauna apvali, pusrutuliška, vėliau išgaubtai ar iškilai paplokščia, matinė, plaušuota, mėsinga, drėgnu oru truputį lipni, gliti, rusvai pilkai žalsva, alyviškai žalsvai ruda. Vamzdeliai 1–3 cm ilgio, iš pradžių balti, vėliau pilkšvi, galiausiai rusvai kreminiai. Kotas 10–25×1,5–5 cm, cilindriškas, kietas, išilgai grublėtas, iš pradžių pilkšvai, vėliau pilkai rudai, galiausiai juodai plaušuotas.

Auga vasarą lapuočių miškuose, dažniausiai po liepomis, skroblais, tuopomis, drebulėmis. Valgomas.

Lietuvoje labai retas. Žinomos tik 2 augavietės – Rambyno kraštovaizdžio draustinyje, Šilutės r., (1978 m. spalio 21 d.) ir Vidzgirio miške, Alytaus r. (1983 m. birželio 28 d.).

Lietuviškuose puslapiuose niekada nieko panašaus nemačiau, o aš, patikėkite, įdomių grybų nuotraukų nepraleidžiu pro akis. Yra FB grupė „grybautojai“, tai ten tokių irgi neteko matyt.

Praeitą savaitgalį, pagaliau, po absoliučios vasaros sausros, išdygo keli vnt., tai vieną išrovęs parsivežiau, užšaldžiau ir lauksiu, kol koks Gerb. mikologas teiksis patyrinėt pro mikroskopą :).

Be abejonės, labai lauksiu jūsų visų nuomonės šiuo itin svarbiu Lietuvos mikologijai klausimu :).

 

PAPILDYMAS.

Tai štai, draugai, Mikologijos laboratorijos mokslininkas Jonas Kasparavičius (beveik giminė :) ) po išsamių tyrimų pasveikino mane patekus į Lietuvos mikologijos istoriją, kaip prisidėjusį prie penkto (Wikipedija rašo, kad buvo 2, bet iš tikro tai buvo 4) oficialaus Vasarinio baravyko radimo Lietuvos teritorijoje. Praėjusį šeštadienį radau 7 vnt. tinkamų tyrimams egzempliorių, katrie bus preparuoti, sudėti į vokelius, ir, su mano pavarde ant vokelio, gulės Botanikos instituto herbariume.

Ačiū už dėmesį :)


Naujienos

Nariai

  • Fotografai: 274
  • Visi nariai: 963

Dabar prisijungę

Mūsų partneriai