Peržiūrėta 4180

Nulinė RK kategorija. Paprastasis taukius. Nuolat pildoma.

Paprastasis taukius (Sarcosoma globosum) į Raudonąją knygą įrašytas kaip išnykusi rūšis. Nerandamas nuo 1960 metų. Seniau buvo gausus, turguose pardavinėtas „žemės taukų“ pavadinimu. Naudotas žaizdom ir... vežimų ratams tepti. Spiritinis antpilas gydė reumatą.

Po Raudonosios knygos išleidimo grybų atsirado. Šie grybukai, kuriuos suradau, turėtų būti jau penkta augavietė Lietuvoje. Literatūroje nurodoma, kad šie grybai dygsta kas 8 metai. Matyt, tai ir trukdo juos aptikti.
Šiaip jau grybas labai fotogeniškas, panašus į miniatiūrinę statinaitę, pripildytą tamsaus šokolado. Dygsta anksti pavasarį, panašiai kaip ir kiti ausūniai. Gaila, teradau du persenusius egzempliorius.

ISTORIJOS TĘSINYS

Kitą dieną pavyko aptikti dar vieną taukių augavietę. Šįsyk tris (vėlgi senus) grybus radau Kiauneliškio rezervate, už 0,5 km nuo pirmųjų. Dabar jau grybavau sąmoningai, grybams rasti prireikė poros valandų. Panašu, kad grybaunant ilgiau būtų rasta dar ne viena augavietė. Abiem atvejais taukiai augo 50 metų eglynuose.

DAR VIENAS TĘSINYS PO PUSANTRŲ METŲ

2013 metų pavasarį abiejose vietose augo po 3 grybukus. Žodžiu, atrodė, kad tai benusibaigiančios augavietės. Pasiskaičiau literatūrą ir radęs užuominą, kad jie gali dygti vėlų rudenį, patikrinau grybvietes 2013 m. gruodžio pradžioje. Ten buvo bent po 3 grybus! Žiema šiemet kaip niekad švelni, pirmas sniegelis greit nutirpo, tad gruodžio 24-ąją vėl patikrinau. Vienoj augavietėj buvo 4, o kitoj net 15 taukių.

Gruodžio 30 d. radau ir trečią augavietę su 7 taukiais.

Susisiekiau su specialistais, jie savo kanalais patikrino kitas augavietes. Pasirodo, šios žiemos pradžioj taukiai dygo visose žinomose vietose.

Prieš užsningant (2014-01-12) visi grybai atrodė subrendę, bet dar nepasenę.

Literatūroje nurodoma, kad pietinėse šalyse toks taukių augimo sezoniškumas visiškai normalus. Manau, subrendę grybai dalį sporų išbėrė, per šalčius pratūnos po sniegu, o likusias sporas išbers balandžio pabaigoje–gegužės pradžioje.

Tęsinys 2014-02-28

Žiema buvo besniegė, tačiau sausio mėn. šaltis spaudė iki -20 °C. Buvo labai įdomu, kaip tokiomis sąlygomis peržiemos taukiai. Su prof. Ernestu Kutorga ir jo kolegomis prie grybų nuvažiavome paskutinę žiemos dieną. Grybai buvo puikiausiai išsilaikę, dvigubai paaugę ir įgavę visą savo grožybę.

Tą rytą temperatūra dar buvo minusinė, tad palietus taukiai atrodė lyg rudi lediniai kamuoliukai.

Dar po savaitės mano taukių daržas prasiplėtė iki pusantro šimto. Suradau gausią grybų santalką jaunuose eglynėliuose. O sako jie auga tik senuose eglynuose...

2014-11-14

Užsukau į taukių grybvietes. Pirmieji taukiai jau pradeda dygti. Kol kas jie vos 1-3 cm skersmens, 1-1,5 cm išlindę virš samanų. Rimčiau ieškot, skaičiuot dar neverta - didelė tikimybė sumindyti. Kitų grybų miške praktiškai nėra. Spalio pabaigoje kelias naktis buvo iki dešimt laipsnių šaltuko, vėliau atšilo iki plius penkių ir daugiau. Gal tai ir sužadino taukių dygimą.

2014-12-10

Lapkričio antra pusė, gruodžio pradžia buvo šaltoka, vyravo neigiamos temperatūros. Taukiai per mėnesį praktiškai nepaaugo, bet jų išdygo daugiau. Įžiūriu tendenciją, kad jie linkę augti žiedu, kuris kasmet didina skersmenį 1 -2 m.

2015-02-22

Labanoro girioje dar nemažai sniego, tačiau po eglėmis, kur auga taukiai, jo mažiau, vietomis ir visai nėra. Nuo paskutinio apsilankymo, nežiūrint, kad laikėsi minusinė temperatūra, ir buvo sniego, taukiai gerokai paaugę, didesnieji jau siekia 5 cm skersmenį.

2015-03-08

Sniegas tik baigia tirpti, tačiau daugelis taukių lyg ir subrendę. Pirmiausiai taip atrodo mažieji, kurie auga labai tankiai (iki 50 vienetų m2). O gal tai vis tik ne branda? Taukius pvz. po sniegu galėjo masiškai apgraužti pelės. Ant kai kurių lyg ir galima įžiūrėti dantukų žymes. Pastebėjau, kad aplinkui besiknaisiojantys šernai taukių neliečia, nors grybai tikrai maistingi, vertingi (tikras riebalinių ir amino rūgščių aruodas), be to ir nenuodingi, net termiškai neapdorojus.

Didieji grybai dar pošnūs, nesuglebę.

Viso pavyko rasti 15+3+0+0+252+6  Taigi šie metai derlingesni negu ankstesni:  auga 276 grybai

2015-11-02

Spalio pabaigoje buvo stiprių šalnų, Labanoro girioje jos siekė iki -7 C.

Šiandien, atšilus orams, patikrinau taukių grybvietes. Pavyko aptikti kelis 1 cm skersmens išdygusius taukius. Tai kol kas ankstyviausia užfiksuota taukių dygimo data, tačiau lapkričio pirma - antra dekada tikriausiai yra normali šių grybų dygimo pradžia.

2015-12-02

Aplankiau savo grybynus. Didžiausi taukiai siekia 3 cm skersmenį. Deja, visose vietose tėra tik pavieniai grybai. Matyt, ir pavasarį taukių derlius nedžiugins.

2015-12-24

Daugiau taukių neišdygo. Didžiausi grybai pasiekė 4 cm skersmenį.Šįmetinis derlius šešiuose vietose atrodo taip: 1-14-0-0-17-2 Vargu ar kas bepasikeis ir pavasarį. Taigi šio sezono derlius bus apie 10 kartų mažesnis negu praeito.

2016-02-05

Sausis buvo šaltas. Temperatūra  kelias naktis buvo nukritusi iki -27C. Savaitėmis laikėsi  apie -18-20 C . Sniego buvo nedaug, tad su pirmais atlydžiais sausio paskutinėmis dienomis sniegas nutirpo ir vėl atsirado galimybė apžiūrėti taukius. Daugiau jų neatsirado, tačiau esami net tokią atšiaurią žiemą paaugo. Didžiausi siekia 5 cm skersmenį.

2016-04-08

Eilinį kartą patikrinau taukių augavietes. Buvau maloniai nustebintas : išdygę žymiai daugiau grybų, kurių nebuvo ne tik gruodį ar sausį, bet ir kovo pradžioje. Šiuo metu taukių derlius atrodo taip: 6-18-0-1-103-4 Viso 132 grybai. Džiugina tai, jog nėra pažeistų (kaip pernai) grybų. Be to išdygo vienas grybukas pernai "užgesusioje" augavietėje.

Balandžio viduryje taukiai patys didžiausi, tad lengviausiai surandami. Mėnesio pabaigoje jie jau perauga, suglemba, o gegužės pirmoje pusėje ištyžta ir sunyksta.

2016-11-22 Aplankiau taukius. Radau išdygusius kelis grybukus.

2016-12-10 Ruduo buvo šaltas. Jau lapkričio vidury snigo ir šalo. Gruodžio pradžia irgi buvo snieguota. Trumpam nutirpus sniegui, šiandien aplankiau vieną taukių augavietę. Mačiau  iki 10 mažyčių net 1cm nesiekiančių grybukų. Atsitraukiau daugiau neieškojęs - bijojau sumindyti.

2017-02-24 Labanoro girioje žiema buvo įprastinė: šaltis nespaudė žemiau -25, tačiau sniegas išsilaikė bent porą mėnesių ir dar tebėra užklojęs miškus ir laukus, nors sluoksnis jau minimalus.

Žodžiu, anksčiau pažvelgti į taukius jokių galimybių nebuvo. Šiandien nubridęs į grybyną, po sniegu įžiūrėjau mažą kupstelį, jį kažkiek apvaliau, nušildžiau savo kvapu ir  parodau Jums pirmąją šių metų nuotrauką. Grybuko skersmuo šiuo metu  - maždaug 3 cm.

2017-03-02 Pavasaris į Labanoro girią atėjo tiksliai pagal kalendorių. Plūstelėjo šilumos banga ir sniego teliko tik pavieniai lopai eglynuose. Taigi, šiandie vėl lankau taukius. Skaičiuoti dar anksti, dalis jų po sniegu, tačiau bendras įspūdis toks, kad šie metai grybams bus rekordinio derliaus metais. Didžiausi taukiai siekia 4cm skersmenį, daug dar tik dygstančių.

2017-03-13 Kai kurie taukiai beveik pasiekę normalų (5cm) dydį, dar yra ir pradedančių dygti. Suskaičiavau trijų miško kvartalų teritorijoje išsimėčiusių šešių augaviečių grybus : 3- 46 -8 - 42 - 291 - 4 Taigi viso apie 400 grybų - derlius išties rekordinis. Manau, dar kažkiek išdygs vėliau.

2017-04-05 Dar kartą suinventorizavau savo taukių daržą. Pridygo nemažai naujų grybų, netoliese radau dar dvi augavietes. Daugelis grybų jau pasiekę maksimalų dydį, jų šonai ima raukšlėtis. Viso pavyko suskaičiuoti 620 taukių: 7-62-19-67-452-7,    +1+5(naujos augavietės) Šį pavasarį grybų jau nedaugės: pavieniai dar dygs, bet seniausi tuo metu jau sunyks.

2017-11-07 Šiandien jau radau pirmuosius šio sezono taukius. Jie jau vos ūgtelėję, panašu, kad išdygę prieš savaitę ar daugiau.

2017-12-28 Nutirpo porą savaičių gulėjęs sniegas. Aplankiau savo grybynus. Taukių labai mažai. Ten kur praeitą sezoną puikavosi 452, dabar vos 12.  Kitur dar 8. Žodžiu viso 20 grybų, patikrinus 6 vietas.  Gal tai normalu, juk negali kasmet derėti ypač gausiai.

2018-03-28 Sniegas vietomis pratirpęs, pasimatė pirmieji grybai. Aišku, kad jų bus mažai ir ne visose radavietėse.

2018-04-11 Taukiai pasiekę maksimalų dydį, gražūs, nepažeisti. Derlius gan vidutinis, kelios radavietės tuščios - pramečiuoja. Rasta 0-9-0-2-133-1-0-0  Viso145 grybai.  Akivaizdu, kad didžioji dalis išdygo ir augo po sniego danga ir pasimatė tik dabar - sniegui nutirpus.

2018-04-29 Iš taukių belikusios plokščios lėkštutės.

2019-11-03 Radau išdygusius pirmuosius penkis taukius. Jie tokie maži, kad rasti įmanoma tik žinant vietą sprindžio tikslumu.

2020-03-05 Žiema buvo visiškai besniegė, su pastovia maždaug +2 temperatūra. Ant ežerų nesusiformavo ledas, nebuvo įšalo ir t.t. Tokiomis sąlygomis taukiai pribrendo geru mėnesiu anksčiau. Dabar jie siekia maksimalų dydį ir grožį. Suskaičiavau apie 190 grybų (1+11+180) Skaičiuota paskubom, neaplankius dviejų mažiausių radimviečių, tad grybų iš tikro gali būti vos daugiau.


Naujienos

Nariai

  • Fotografai: 274
  • Visi nariai: 923

Dabar prisijungę

Mūsų partneriai