Peržiūrėta 2218

NAUJAMETINIS PASIGRYBAVIMAS

Kolegos Kalėdoms ieškojo žibučių, šilagėlių, su lempa viliojo drugius. Aš tuo tarpu didžiąją laisvadienių dalį skyriau grybavimui. Miškuose tebeaugančios voveraitės ar kiti valgomieji grybai manęs nedomino. Žaidimas prasidėjo, kai gruodžio 5 prisiskaitęs literatūros patikrinau dvi man žinomas paprastųjų taukių augavietes. Grybai buvo sudygę. Parašiau prof. Ernestui Kutorgai. Jis savo kanalais patikrino kitas kelias žinomas augavietes. Visur taukiai buvo sudygę. Kadangi šie grybai ypač reti, o gruodis buvo besniegis, ėmiausi naujų augaviečių paieškų.

Veiksmas vyko Labanoro girioje, Kiauneliškio rezervate ir jo apylinkėse. Čia pristatau tai, ką pavyko surasti. Nesu grybų specialistas, būsiu dėkingas už pastabas ir pataisymus.

Pradėjau nuo rezervato teritorijoje esančių eglynų. Motyvai buvo tokie: rastos augavietės nekels aplinkosauginių ir gamybinių interesų konfliktų bei prisidės prie rezervato įvaizdžio kėlimo. Deja, rezervatas nuvylė. Viena taukių augavietė čia jau buvo žinoma. Papildomai pavyko rasti tik kelis juodausio grybukus.

Greta rezervato augantys eglynai pasirodė kur kas turtingesni. Juodausių čia buvo kiekviename sklypelyje. Radau ir kitų Raudonosios knygos grybų. Esmė paprasta: rezervate per 20 m. po jo įsteigimo nevyko jokia ūkinė veikla, tad tiesiog pritrūko smulkios negyvos medienos, o aplinkiniuose 30–50 metų amžiaus jaunuolynuose vykdyti retinimai, einamieji kirtimai. Čia pilna baigiančių pūti kelmų,  šakų, kurios reikalingos ant žemės augantiems grybams.

Rasti grybai;
Paprastasis taukius. Tai jau trečia augavietė šioje teritorijoje. Daugiau informacijos ankstesniame fotoreportaže.

Paprastasis juodausis. Labai mažas 1–2 cm skersmens grybukas, kuris paprastai turėtų dygti pavasarį. Laikomas gan retu, tačiau čia jo buvo tikrai daug. Neseniai užpatentuota naujo antibiotiko gamyba iš šio grybo.

Buožinis pirštūnis. Matyt, užsilikęs nuo rudens, kiek apšalęs.

Keturskiautis žvaigždinas. Irgi senas, likęs nuo rudens. Auga žiedu apie skruzdėlyną.

Geltonasis kiškiaausis. Tai ankstesnių metų radinys šioje teritorijoje.

Ryškioji gražiataurė. Šio pavasario radinys. Gaila, nuotrauka pasimetė, tikiuosi pavasarį perfotografuosiu. Tai smulkus geltonas į raudoną ausūnį panašus grybas.

Kimininė kelmenė. Rasta 2013 liepos 26. Patikrinęs su mikroskopu, prof. Ernestas Kutorga patvirtino, jog tai tikrai šis retas grybas. Auga dviejuose vietose, aukštapelkių plynėse, labai gausiai.

Paprastasis taukius, ryškioji gražiataurė, geltonasis kiškiaausis, keturskiautis žvaigždinas, kimininė kelmenė yra reti Raudonosios knygos gyventojai.

Paskutinėje fotografijoje – kerpė Peltigera praetextata – šiurkščioji meškapėdė. Kerpės nėra tikri augalai, tai grybo ir dumblio junginiai (grybo egzistavimo forma).


Naujienos

Sveikiname su gimtadieniu

Nariai

  • Fotografai: 274
  • Visi nariai: 923

Dabar prisijungę

Mūsų partneriai