Peržiūrėta 2140

„Lutučiukai“: nors mes mažiukai, bet visa širdimi norim, kad mūsų Žemė būtų žalia

Kovo 20-ąją iki vėlyvos popietės Kauno muzikiniame teatre netilo vaikų klegesys. Minėti Pasaulinės Žemės dienos čia rinkosi VšĮ „Lututės“ leidykla globojamo gamtos klubo „Lutučiukai“ aktyviausi nariai. Jau šeštus metus vykstantį gausiausią Lietuvoje Žemės dienos minėjimą lydėjo šūkis „Išsaugokite mums Žemę!“.

Ypatingas rytas

„Šiandien mums labai ypatingas rytas: pirmiausia padarėme gerus darbus: palesinome zylutes, iškėlėme Žemės vėliavą prie gimnazijos ir atvykome į visų Lietuvos lutučiukų šventę“, – sveikindami savo bičiulius ir svečius kalbėjo iš Panevėžio rajono Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos atskubėję 3 klasės lutučiukai, lydimi mokytojos Vidos Kacevičienės.

Nuo pat pirmųjų „Lutučiukų“ klubo gyvavimo dienų mokytoja V. Kacevičienė ir jos auklėtiniai yra ištikimi gamtos bičiuliai. Iš Krekenavos atvykę vaikai džiaugėsi, kad būdami lutučiukais gali ne tik skaityti „gamtos knygą“, bet ir patys ją kurti.

Išradingi ir darbštūs

Šiemet į renginį sugužėjo beveik 600 aktyviausių „Lutučiukų“ narių. Kiekvienas jų atsivežė specialiai Žemės dienai sukurtą darbelį „Parašyk tris gražiausius sakinius Žemei“. Kauno muzikinio teatro fojė netruko pavirsti spalvingų vaikų darbelių parodos sale, kurioje buvo eksponuojami ir kiti mažųjų gamtos draugų kūrinėliai: ryškiaspalviai grybai, gražuoliai margučiai, didžiaakėmis pelėdžiukėmis lututėmis padabinta eglutė. Pačiame fojė viduryje ryškiai spindėjo didžiulė besisukanti saulė, išpuošta gausybe vaikų rankutėmis padarytų mažučių saulučių.

„Kiekvieną mėnesį klubo nariai gauna po užduotėlę, skatinančią ne tik pažinti mūsų gamtą, bet ir lavinančią vaikų kūrybingumą. Negaliu atsistebėti, kokie išradingi ir darbštūs mūsų lutučiukai. Greitai norėdami surengti jų darbelių parodą turėsime belstis ir „Žalgirio“ areną“, – juokėsi „Lutučiukų“ klubo vadovė, žurnaliuko apie gamtą „Lututė“ redaktorė Lina Marmaitė-Snitkienė.

Pasak renginio šeimininkės, skatinti visus Lietuvos vaikus ne tik domėtis, bet ir rūpintis gamta nėra labai paprasta ir vienai tai būtų neįgyvendinama užduotis. Tačiau gamtininkei jau šeštus metus mielai talkina kelios dešimtys energingų darželių ir mokyklų pedagogų, gausus būrys tėvelių. Šiemet tradicinį klubo renginį pasišovė padėti vesti vos 11 metų sulaukusi lutučiukė Viltė Apolianskaitė.

Šventė drauge su meru

Į Kauno muzikinį teatrą mažieji gamtininkai susirinko net tik pagerbti Žemės, bet ir atšvęsti penktojo klubo gimtadienio. Šia gražia proga vaikų pasveikinti atvyko kaip tik šią dieną savo gimtadienį švenčiantis Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas. Meras pasidžiaugė, kad nuo mažų dienų skiepijama meilė gamtai, kurios daigą vaikai sėja ir savo tėvelių, senelių, kaimynų bei draugų širdyse.

Gražių žodžių mažiesiems gamtininkams negailėjo ir nė vieno „Lutučiukų“ klubo renginio nepraleidžianti ištikimoji jų bičiulė, Saugomų teritorijų tarnybos direktorė Rūta Baškytė. Šiemet ji lutučiukams įteikė kvietimus keliauti po pačias gražiausias Lietuvos teritorijas ir gamtos žinių semtis šalies nacionaliniuose bei regionuose parkuose.

Dažna lutučiukų viešnia Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sodo direktorė Vida Mildažienė pakvietė vaikus apsilankyti sodo oranžerijoje ir susipažinti su Indijos, Meksikos, Amerikos, Azijos, Afrikos bei Australijos augalais.

Per šešerius metus klubas įgijo daug nuoširdžių draugų. Jau 3 kartą jų pasveikinti atvyksta linksmoji „Šmiki šmaki“ kompanija iš Šakių ir skambiomis dainelėmis padeda kurti smagią šventinę nuotaiką.

Jauniausiam lutučiukui – ketveri

Kiekvienais metais į „Lutučiukų“ klubo gretas įsilieja apie kelis šimtus naujų narių. Prieš penkerius metus per steigiamąjį klubo suvažiavimą pirmaisiais jo nariais tapo apie 700 vaikų, o šiemet gamtos bičiuliukų skaičius jau gerokai perkopė 3 tūkstančius.

Jauniausiajam lutučiukui Emiliui Trinkūnui iš Panevėžio rajono viso labo ketveri, tačiau jis, kaip ir vyresnieji jo broliai, taip pat lutučiukai, yra aktyvus klubo narys, noriai atlieka visas užduotėles ir labai domisi gamta. Tiesa, kartais jam padeda mama Marytė Trinkūnienė, Panevėžio rajono Dembavos progimnazijos I klasės mokytoja. Trečiadienio rytą į Kauną atskubėjo ne tik visa mokytojos šeima, bet ir gausus būrys jos vadovaujamų I klasės lutučiukų.

„Į šventę atvykau su antrąja savo auklėtinių karta. Mano pirmieji lutučiukai jau penktokai. Stoti į klubą mus paakino Ėriškių Juozo Balčikonio pagrindinės mokyklos mokytoja Birutė Grabauskienė“, – pasakojo M. Trinkūnienė. Mokytoja pastebėjo, kad tapę lutučiukais vaikai iš tikrųjų ima labiau rūpintis gamta, pradeda kreipti dėmesį ir į pačius mažiausius gyvūnėlius, pavyzdžiui, vabalėlius, niekam neleidžia jų skriausti, mažųjų širdelėse daugiau vietos randa atjauta gyvūnams, suliepsnoja stipresnė meilė gamtai.

Stebėjo paukščius

Nors M. Trinkūnienės auklėtiniai dar tik pirmokėliai, tačiau jiems užteko ryžto ir labai atsakingai, daug laiko bei kantrybės reikalaujančiai klubo užduotėlei. Pasak mažųjų gamtininkių Gabrielės Abukavičiūtės ir Beatričės Vanagaitės, vaikai drauge su tėveliais ir mokytoja ištisus du mėnesius po 20 minučių per dieną stebėjo, kokie paukšteliai lankosi jų lesyklėlėse, ir visus kruopščiai registravo. Mergaitės prisipažino jau pažįstančios zylutę, žvirblį, sniegeną, žaliukę, karklažvirblį ir kitus paukštelius.

Tapti ornitologais nepabūgo ir kiti lutučiukai. Per du mėnesius vaikai daug sužinojo apie paukščių pasaulį, pažino nemažai jų rūšių. Visi šauniausi mažieji sparnuočių stebėtojai buvo apdovanoti Lietuvos ornitologų draugijos ir leidyklos „Lututė“ išleistais naujausiais „Paukščių pažinimo vadovais“.

Mintyse – jau kitų metų renginys

Kiekvienais metais aptarus per metus nuveiktus vaikų darbus, pasidalijus patirtimi, renginio organizatorė VšĮ „Lututės“ leidykla mažiesiems gamtininkams dovanoja įspūdingą reginį. Šiemet klubo nariai stebėjo Kauno muzikinio teatro operėlę baletą „Voro vestuvės“.

Gražia, vaikų labai laukiama tradicija tapo ir didžiulis lutučiukų skruzdėlynas, kurio viduje kasmet slypi vis po kitokią saldžią dovanėlę.

Nuaidėjus paskutiniams šventės aplodismentams, užgesus fotoaparatų blykstėms, gamtos bičiuliukai nesirengė skirstytis. Vieni skubėjo pasinaudoti kvietimu šią žvarbią dieną nemokamai apsilankyti šiltoje VDU Kauno botanikos sodo oranžerijoje, kiti nepraleido progos užsukti į šalimais esantį ištikimą „Lutučiukų“ klubo bendražygį – Kauno Tado Ivanausko muziejų.

Nutilus vaikų šurmuliui ir ištuštėjus Kauno muzikiniam teatrui, „Lutučiukų“ klubo vadovė L. Marmaitė-Snitkienė prisipažino pavargusi, bet esanti labai laiminga ir jau mąstanti apie kitų metų renginį: „Jei jau pradėjai belstis į vaikų širdeles ir kurstyti jų meilę gamtai, negali staiga liautis tai daryti. Juk mūsų visų pareiga uždegti vaikus meile gamtai, skatinti juos rūpintis mūsų Žeme. Nors mes mažiukai, bet visa širdimi norim, kad mūsų Žemė būtų graži, švari ir žalia.“

Jolantos Akmantaitės nuotraukos


Naujienos

Nariai

  • Fotografai: 274
  • Visi nariai: 963

Dabar prisijungę

Mūsų partneriai